- 1、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。。
- 2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载。
- 3、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
- 4、该文档为VIP文档,如果想要下载,成为VIP会员后,下载免费。
- 5、成为VIP后,下载本文档将扣除1次下载权益。下载后,不支持退款、换文档。如有疑问请联系我们。
- 6、成为VIP后,您将拥有八大权益,权益包括:VIP文档下载权益、阅读免打扰、文档格式转换、高级专利检索、专属身份标志、高级客服、多端互通、版权登记。
- 7、VIP文档为合作方或网友上传,每下载1次, 网站将根据用户上传文档的质量评分、类型等,对文档贡献者给予高额补贴、流量扶持。如果你也想贡献VIP文档。上传文档
查看更多
9-* * The third step is to compute the manufacturing overhead cost per unit. Royal uses adsorption costing for valuing inventory. We apply overhead on the basis of direct labor hours, so we multiply 0.05 times the predetermined rate of $49.70, which yields an overhead cost per unit of $2.49. Our total unit cost is $4.99. The predetermined overhead rate was calculated when we prepared the manufacturing overhead budget.Next, we will calculate the cost of our ending finished goods inventory. 9-* * The fourth step is to calculate the value of the ending finished goods inventory. We estimate there will be 5,000 units in ending inventory and at a per unit cost of $4.99, we have a total cost of $24,950. The finished goods inventory will appear on our budgeted balance sheet. The ending inventory in units is derived from the production budget. 9-* * Learning objective number 7 is to prepare a selling and administrative expense budget. 9-* * Royal has a variable and fixed component to its selling and administrative (S A) expenses. The company estimates variable selling and administrative expenses at $0.50 per unit sold. Fixed selling and administrative expenses are estimated at $70,000 per month. Of this amount, $10,000 are noncash expenses, primarily depreciation.The selling and administrative expense budget will be prepared in a manner similar to our overhead budget. This budget lists the budgeted expenses for areas other than manufacturing and it is typically a compilation of many smaller individual budgets. 9-* * The first step in preparing this budget is to multiply the variable selling and administrative (S A) rate by the number of units sold. In April, we expect to sell 20,000 units and apply the variable rate of $0.50 per unit.The second step is to add in the fixed S A expenses to arrive at total S A expenses. To our variable expenses, we add our estimated $70,000 fixed selling and administrative expenses to get total selling and administrative expenses of
您可能关注的文档
- 管理会计讲义chap006.ppt
- 管理会计讲义chap001.ppt
- 谷歌草图大师(sketch up)8.0教程.doc
- 高中英语新人教版必修五 Unit 5 First Aid全单元课件.ppt
- 高中英语外研社Book 4 Module 2 学案.doc
- 高中英语外研版第五册第二模块课文公开课.ppt
- 高中英语人教版必修五Unit 2 The United Kingdom words.ppt
- 高中英语模块一School life in the UK 课件.ppt
- 高中英语课时配套课件:Unit5《Nelson mandela-a modern hero》单元质量评估(五)(新人教版必修1).ppt
- 高中英语短文改错2016.10.18.ppt
最近下载
- 新人教版高中数学必修第二册统计全套课件.pptx VIP
- 台球厅消防安全应急预案.docx VIP
- 海外代理协议合同协议.docx VIP
- 初中教科研课题:《初中语文预习方法研究》课题研究工作报告.doc VIP
- 2025至2030年中国新疆维吾尔自治区建筑市场运行态势及行业发展前景预测报告.docx
- 简述10KV 高压配电柜安装.doc VIP
- GB50148-2010 电气装置安装工程电力变压器油浸电抗器、互感器施工及验收规范.pdf VIP
- 2025航天恒星科技有限公司招聘80+人笔试历年参考题库附带答案详解.pdf
- RB∕T 174-2021 司法鉴定法庭科学机构能力专业要求.pdf
- CP-717安装指南.doc VIP
文档评论(0)