Solution for Principles of Corporate Finance 7E CH3精品分析.docVIP

  • 5
  • 0
  • 约1.56万字
  • 约 16页
  • 2018-09-08 发布于湖北
  • 举报

Solution for Principles of Corporate Finance 7E CH3精品分析.doc

Solution for Principles of Corporate Finance 7E CH3精品分析

CHAPTER 3 How to Calculate Present Values Answers to Practice Questions 1. a. PV = $100 ? 0.905 = $90.50 b. PV = $100 ? 0.295 = $29.50 c. PV = $100 ? 0.035 = $ 3.50 d. PV = $100 ? 0.893 = $89.30 PV = $100 ? 0.797 = $79.70 PV = $100 ? 0.712 = $71.20 PV = $89.30 + $79.70 + $71.20 = $240.20 2. a. PV = $100 ? 4.279 = $427.90 b. PV = $100 ? 4.580 = $458.00 We can think of cash flows in this problem as being the difference between two separate streams of cash flows. The first stream is $100 per year received in years 1 through 12; the second is $100 per year paid in years 1 through 2. The PV of $

文档评论(0)

1亿VIP精品文档

相关文档