- 1、本文档共48页,可阅读全部内容。
- 2、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。
- 3、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载。
- 4、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
- 5、该文档为VIP文档,如果想要下载,成为VIP会员后,下载免费。
- 6、成为VIP后,下载本文档将扣除1次下载权益。下载后,不支持退款、换文档。如有疑问请联系我们。
- 7、成为VIP后,您将拥有八大权益,权益包括:VIP文档下载权益、阅读免打扰、文档格式转换、高级专利检索、专属身份标志、高级客服、多端互通、版权登记。
- 8、VIP文档为合作方或网友上传,每下载1次, 网站将根据用户上传文档的质量评分、类型等,对文档贡献者给予高额补贴、流量扶持。如果你也想贡献VIP文档。上传文档
查看更多
3. You can also compare the prices of the same product and spend a lot … or save money. compare v. 比较 compare ... with?“把……与……相比” compare ... to ...“把……比作……” e.g. If we compare British schools with Japanese schools, we’ll find many differences. Students often compare their teachers to their parents. 3) cost的主语是物或某种活动, 还可 以表示“值”。 (1) sth. costs (sb.) +金钱,某物花了(某人)多少钱。 e.g. A new computer costs a lot of money. 买一台新电脑要花一大笔钱。 (2) (doing) sth. costs (sb.) +时间,某物 (做某事)花了(某人)多少时间。 e.g. Remembering these new words cost him a lot of time. 他花了大量时间才记住了这些单词。 4) pay的基本用法是: (1) pay (sb.) money for sth. 付钱(给某人)买……。 e.g. I have to pay them 20 pounds for this room each month. 我每个月要付20英磅的房租。 (2) pay for sth. 付……的钱。 e.g. I have to pay for the book lost. 我不得不赔丢失的书款。 (3) pay for sb. 替某人付钱。 e.g. Don’ t worry! Ill pay for you. 别担心, 我会给你付钱的。 中考链接 1) It took me two weeks ___ reading the novels written by Guo Jingming. A. finish B. to finish C. finishes D. finishing B 2) I enjoy playing computer games, but I can’t ____ too much time ____ that. A. take; doing?? B. spend; doing? C. spend;?for doing? D. take; to do B 3) — I’ve shown you all the interesting and important places of our school. — Thank you for ___so much time. A. taking B. spending C. costing D. having B 2. Online shopping is changing our way of life. 网上购物正在改变我们的生活方式。 way n. 在这里表示“方式,方法”,它还可以表示“道路,路线”。 e.g. I don’t know the way to the post office. 我不认识去邮局的路。 * Color: Purple Size: Large 1. What color is it? 2. What size do you take? 3. How much is it? 1. What are they? 2. How much are they? 3. How many do you take? ¥58.00/kg ¥18.00/kg 1. What are they? 2. How much are they? ¥23.00/kg ¥15.00/kg ¥9.00/kg 网上购物 There are many new ways shopping, and online shopping is one of them. You can buy almost
您可能关注的文档
- 外研版初中英语七级上册Module 4 Unit 1 We've got lots of apples.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 6 Unit 3 Language in use.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 3 Unit2 The library is on the left of the playground1.ppt
- 外研版初中英语七级上册module 7 Unit 1 How do I write my homework on the computer.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 5 Unit2 We start work at nine o’clock.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 6 Unit 2 The tiger lives in Asia.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 8 Unit 1 I always like birthday parties.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 8 Unit 1 I always like birthday parties1.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 7 Unit 2 Is your food and drink healthy1.ppt
- 外研版初中英语七级上册Module 7 Unit 2 Is your food and drink healthy.ppt
文档评论(0)