- 1、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。。
- 2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载。
- 3、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
- 4、该文档为VIP文档,如果想要下载,成为VIP会员后,下载免费。
- 5、成为VIP后,下载本文档将扣除1次下载权益。下载后,不支持退款、换文档。如有疑问请联系我们。
- 6、成为VIP后,您将拥有八大权益,权益包括:VIP文档下载权益、阅读免打扰、文档格式转换、高级专利检索、专属身份标志、高级客服、多端互通、版权登记。
- 7、VIP文档为合作方或网友上传,每下载1次, 网站将根据用户上传文档的质量评分、类型等,对文档贡献者给予高额补贴、流量扶持。如果你也想贡献VIP文档。上传文档
查看更多
成本管理会计(Cost management accounting)
[objective] to exercise the distribution of material expenses
A company produces A and b products, and USES A material cost of 10500 yuan.
Product quota consumption = 100 * 15 = 1500 (kg)
Product quota consumption = 50 * 12 = 600 (kg)
Allocation rate = 10500 / (1500 + 600) = 5
The cost of materials for a product shall be 1500 * 5 = 7,500 yuan
B... = 600 * 5 = $3000
Debit: basic production - a product of 7,500
3000 b products
Loan: raw material 10500
2. Practice the distribution of salary expenses
A company produces a, b, and c products, and the production hours are: 1, 400 hours. To prepare the payroll expense distribution table (table 1) accounting entries
2400 + 3100 + 3500 = 9000 hours
Allocation rate = 198000/9000 = 22
2400 * 22 = 52800 yuan
3100 * 22 = 68200
3500 * 22 = 77000
Loan: basic production - a product of 52,800
68200 b products
77000 c products
Manufacturing cost 3500
Sales charge 3000
Management fee 2000
Loan: payable to staff of 206500
3. Practice accounting entries for assisted production costs
There is a supply of wind power supply two auxiliary production workshop in a factory, in the basic production and. The interactive distribution method is used to assign the accounting entries of auxiliary production expenses
(1) the actual unit cost of the auxiliary production unit prior to the allocation of the first stage distribution
Air supply workshop = 78000/26000 = 3
Power supply workshop = 18200/13000 = 1.4
The distribution cost of the power supply workshop = 1000 * 3 = 3000 yuan
The cost of supply for the wind workshop = 3,000 * 1.4 = 4,200 yuan
(2) secondary distribution
The total cost of the wind workshop is 78000 + 4200-3000 = 79200
The power supply = 18200 + 3000-4200 = 3000
The actual unit cost of the supply air unit = 79200/25000 = 3.168
Power = 17000/10000 = 1.7
The basic production
A 12000 * 3.168 = (12000)
6000 * 1.7 = 10200
B 10000 * 3.168 = 31680
3200 * 1.7 = 5440
The manufacturing costs
2600 * 3.168 = 8
您可能关注的文档
- 混凝土有关资料(Concrete information).doc
- 火罐效果辨别和水泡处理(Fire can distinguish and blister treatment).doc
- 火焰之文章(Articles of fire).doc
- 激光加工应用技术基础知识(Basic knowledge of laser processing technology).doc
- 济南的公交车(Bus in jinan).doc
- 济南地区游玩指南(A guide to the jinan area).doc
- 济南市国有土地上房屋征收与补偿工作暂行规定(The temporary regulations on the collection and compensation of houses on state-owned land in jinan).doc
- 混凝土施工方案(Concrete construction scheme).doc
- 爵士,,拉丁(Sir, Latin).doc
- 灵兰秘典,解释(Linglan conclave, explanation).doc
- 成本核算(Cost accounting).doc
- 成本会计测验题目(Cost accounting quiz question).doc
- 成本会计名词解释(Cost accounting noun interpretation).doc
- 成本会计试卷(一)(Cost accounting paper (1)).doc
- 成本会计试题a(Cost accounting item a).doc
- 成本管理作业(共三次)(Cost management (three times)).doc
- 浙企突围要从微笑曲线的右端突破(Zhe enterprise breakout to break through the right end of the smile curve).doc
- 成本会计网上形考任务-第3次任务(Cost accounting online - the 3rd mission).doc
- 成都——昆明——腾冲——盈江——瑞丽自驾游路书(Chengdu -- kunming -- tengchong -- yingjiang -- ruili road book).doc
- 成都利贞实业有限公司(Chengdu lizhen industrial co. LTD).doc
文档评论(0)