- 1、本文档共3页,可阅读全部内容。
- 2、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。
- 3、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载。
- 4、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
- 5、该文档为VIP文档,如果想要下载,成为VIP会员后,下载免费。
- 6、成为VIP后,下载本文档将扣除1次下载权益。下载后,不支持退款、换文档。如有疑问请联系我们。
- 7、成为VIP后,您将拥有八大权益,权益包括:VIP文档下载权益、阅读免打扰、文档格式转换、高级专利检索、专属身份标志、高级客服、多端互通、版权登记。
- 8、VIP文档为合作方或网友上传,每下载1次, 网站将根据用户上传文档的质量评分、类型等,对文档贡献者给予高额补贴、流量扶持。如果你也想贡献VIP文档。上传文档
查看更多
冀教版九年级英语导学案17
冀教版 九 年级 英语 学科第一学期导学案 Lesson17 Who will buy it ? 学案编号 En 时 间 第五周 年级 九年级 设计教师 漆小强 审核人 学习目标 识记:Pay ;price; advertising;make money ;pay for
掌握have been done的结构和用法
pay;take;spend;cost的区别
掌握询问价格的几种巨型 重点难点 目标2.3 知识链接 Pay for sth.;pay sd. back sth.;pay sth. off 学法指导 自主;合作探究 学 习 过 程 备注
预
习
案
自
主
预
习 Pre-view the text and complete the followings:
1.---_______ is the price of your hat? ---Thirt dollars .
A.How B.How much C.How many D.what
2.He had to do two ___to_____more mony.
A.works;borrow B.jobs ;borrow C.works;make D.jobs;make
3.Good things always ___a lot of mony .
A.cost B.pay C.spend D.pay for
4.My mother often cook_____ for me .
A.anything delicious B.delicious something
C.delicious anything D.something delicious
5.MY uncle____his computers____people in different countries.
A.buys;to B.sells;to C.sells;from D.buy;from
6.Look!Their team___in red.
A.is B.are C.was D.were
7.Read the text and fill in the bianks:
Danny ,Jenny and brian heard the news---their______ team has been___to play in_____.But the trip______a lot of money.Each player needs to_____$50.They need to____some mony.How can they make money?They think of things that their classmates want to___.Brain will bake some____and____them during____hour at the____of_____for a dollar.Danny will buy _____.Jenny will make some ____for that.
我的疑惑 探
究
案
合作探究 Talk about the followings in pairs
现在完成时态被动语态的构成和用法:
pay;take;spend;cost的区别:
3.询问价格的基本句型有: 释疑点拨 知识整理 训
练
案 达标检测 Fill in the blanks with the proper forms of the words in the box
cost pay spend take
The car_____ twenty thousand dollars.
How much did you ________for your watch?
Three years ago ,bread ____ two dollars.Now it _____ three.
He likes books very much and often ______his money on books.
It____ them two hours to sell out the cookies.
Yestoday he_____three hours watching TV.
How long will it ______you to finish the work?
Rewrite the following sentences:
This dress cost me thirty doll
文档评论(0)