金融市场与金融机构金融市场与金融机构-6.pptVIP

金融市场与金融机构金融市场与金融机构-6.ppt

  1. 1、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。。
  2. 2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载
  3. 3、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
  4. 4、该文档为VIP文档,如果想要下载,成为VIP会员后,下载免费。
  5. 5、成为VIP后,下载本文档将扣除1次下载权益。下载后,不支持退款、换文档。如有疑问请联系我们
  6. 6、成为VIP后,您将拥有八大权益,权益包括:VIP文档下载权益、阅读免打扰、文档格式转换、高级专利检索、专属身份标志、高级客服、多端互通、版权登记。
  7. 7、VIP文档为合作方或网友上传,每下载1次, 网站将根据用户上传文档的质量评分、类型等,对文档贡献者给予高额补贴、流量扶持。如果你也想贡献VIP文档。上传文档
查看更多
Example 4 Solution-cont’d (d) (extra) What if catch-up was 80% instead of 100%? After 26.8, GP catch-up start starts. Let X be the amount of distribution given out during catch-up period. X*0.8 = 0.2*(X+1.8) X = 1.8*0.2/0.6 = 0.6 0.6+26.8 = 27.4 35 0.6*0.8 = 0.48 goes to GP and 0.6-0.48 = 0.12 goes to LP 35-27.4 = 7.6 7.6*0.2 = 1.52 goes to GP and 7.6*0.8 = 6.08 goes to LP Total LP distribution = 25 + 1.8 + 0.12 + 6.08 = 33 Total GP distribution = 0.48 + 1.52 = 2. Example 5 The $250M CroMem II splits distributions from exits according to the following rules: 100% to LPs until they receive an amount equal to their contributed capital. 75% to LPs and 25% to GPs. GP clawback obligation: Upon the liquidation of the fund, the GP will be required to return any funds it has received in excess of amount otherwise distributable as described above. Its fees are 2% of committed capital. It made investments totaling $100M in the first 3 years and had no exits. In year 4, it made no new investments and had its first exits totaling $150M. In year 5, it made new investments totaling $100M and no exits. Then it made no more exits until the end of year 10, when all remaining investments were written off. Do GPs owe a clawback at the end of year 10? How much? How would your answer change if the exit amount in year 4 was $260M? Assume all investments/exits/fee payments are made on the first day of each year. Example 5 Solution (a) Contributed capital as of year 4 = 100 + 2%*250*4 = 120. 25%*(150-120) = $7.5M goes to GP and 75%*(150-120) = $22.5M goes to LP. Total LP distribution = 120 + 22.5 = 142.5M and Total GP distribution = 7.5M At the end of year 10, contributed capital = 100 + 100 + 2%*250*10 = 250 = committed capital. Total distributions to LPs = 142.5 250. GP must return 7.5M to LP. (b) If exit amount was 260, 260 - 120 = 140. 140*0.25 = 35 goes to GP. 140*0.75 = 105 goes t

文档评论(0)

带头大哥 + 关注
实名认证
文档贡献者

该用户很懒,什么也没介绍

1亿VIP精品文档

相关文档