- 1、原创力文档(book118)网站文档一经付费(服务费),不意味着购买了该文档的版权,仅供个人/单位学习、研究之用,不得用于商业用途,未经授权,严禁复制、发行、汇编、翻译或者网络传播等,侵权必究。。
- 2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。如您付费,意味着您自己接受本站规则且自行承担风险,本站不退款、不进行额外附加服务;查看《如何避免下载的几个坑》。如果您已付费下载过本站文档,您可以点击 这里二次下载。
- 3、如文档侵犯商业秘密、侵犯著作权、侵犯人身权等,请点击“版权申诉”(推荐),也可以打举报电话:400-050-0827(电话支持时间:9:00-18:30)。
查看更多
To calculate Cost of Goods Sold for the period, start with Goods Available for Sale of $9,725 dollars and subtract Ending Inventory, based on the physical count, of $6,400. When using average cost, assign the average cost of the goods available for sale to cost of goods sold. The average cost is determined by dividing the cost of goods available for sale for the period by the units available for sale for the period. Let’s see how this works. Part I First, determine the average cost by taking Goods Available for Sale for the period and divide it by the number of units available for sale during the period. In this example, this calculation would be $9,725 divided by 1,800 units. The average cost is 5.40278 dollars. Part II To determine Ending Inventory, take the number of units in inventory and multiply by the average cost. To determine Cost of Goods Sold, take the number of units sold and multiply by the average cost. When using FIFO, assign the older costs to the units sold. That leaves the more recent costs to be used to value ending inventory. For Computers, Incorporated, there are 1,200 units in Ending Inventory. To determine their cost using FIFO, start with the most recent purchase and then add other purchases until 1,200 units are accounted for. Let’s see how this works. Part I Start with the November 29th purchase of 150 units. Part II Add the units from the September 15th purchase, the June 20th purchase, the January 3rd purchase, and 400 units from the beginning inventory. This accounts for all 1,200 units on hand. The cost of these units is determined by taking the units times their respective cost amount. Part III Ending Inventory is $6,575. The Cost of Goods Sold value for the 600 units sold is determined using the first costs in. Start with the beginning inventory and account for all 600 units. The Cost of Goods Sold is $3,105. As a double check, when you add together the Ending Inventory and the Cost of Goods Sold, you sho
您可能关注的文档
- 4螺杆机运行规程.doc
- 70137队迪那2-10井溢流处理报告甲方.ppt
- 0206工程项目管理概述PPT.ppt
- 3电解合成技术.ppt
- 8实训-供应链环境下的生产计划与控制.pptx
- 4.2我国的基本经济制度:.ppt
- 高二数学选修2-1-命题与量词.ppt
- NC资金管理57功能——总体介绍.ppt
- 注塑精英团之工程塑料6.ppt
- 《高速铁路工程测量规范》版.pdf
- 高考是生物一轮复习 核酸.pptx
- 第13课 现代战争与不同文化的碰撞和交流(课件)高二历史下册课件(选择性必修3).pptx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 1分层教学设计.docx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 6分层教学设计.docx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 2分层教学设计.docx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 3分层教学设计.docx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 5分层教学设计.docx
- 2.3.3 真菌(第二课时)七年级生物上册课件(人教版2024).pptx
- 《英语》(新标准)小学修订版三年级下册Unit 4分层教学设计.docx
- 6.3价值的创造和实现 高中政治课件.pptx
最近下载
- 新修订2022版《义务教育物理课程标准》的解读与梳理(初中物理新课程标准培训课件).pptx VIP
- (高清版)B-T 41261-2022 过程工业报警系统管理.pdf VIP
- 智慧树知道网课《中国木雕艺术》课后章节测试满分答案.pdf VIP
- 人生拍卖会课件-.pptx VIP
- 敦煌的艺术 知到智慧树网课答案.pdf VIP
- 大型电解槽槽壳制作施工技术.doc VIP
- 智慧树知道网课《中国木雕艺术》课后章节测试满分答案.pdf VIP
- 最新部编版二年级语文上册12-坐井观天省公开课获奖课件市赛课比赛一等奖课件.pptx VIP
- 《马克思主义基本原理》练习题及答案.docx VIP
- 机械化氨水澄清槽的操作规程.pptx
原创力文档


文档评论(0)